Teraz czytasz
Kreatyna receptą na osteoartrozę

Kreatyna receptą na osteoartrozę

Działanie kreatyny zostało dokładnie udokumentowane, a z każdym rokiem pojawia się coraz więcej potwierdzonych przykładów na to, że leczy ona różne problemy. Jest powszechnie stosowana na problemy genetyczne i ma działanie przeciwzapalne. Niedawno odkryto jeszcze coś bardzo interesującego, ale w pierwszej kolejności pozwolę sobie przywołać trochę dodatkowych informacji.

Podczas pracy przy urazach i na wydziale ortopedii, w pamięć zapadł mi sportowiec cierpiący na ból kolan. Mimo że był młody, dopadła go osteoartroza. Jednym z pytań, które ten pacjent zadał było – czy kreatyna może nasilić objawy tej choroby?

Niezwłocznie odpowiedziałem, że nie jest to możliwe. Kreatyna jest traktowana jako jedna z najważniejszych substancji, które zwiększają wytrzymałość mięśni i ich masę.

Osteoartroza to schorzenie, które niszczy chrząstkę stawową. Objawy tej choroby to ból, opuchlizna, sztywność kolan, a nawet trudność podczas ich uginania. Choroba prowadzi do zmniejszenia masy mięśniowej z powodu utrudnionej aktywności i problemy z więzadłami. Najlepszą metodą terapii we wczesnym stadium tej choroby jest fizjoterapia i inne ćwiczenia, które poprawiają funkcjonowanie stawów i zmniejszają ból.

W przypadku zmian w kolanach częstym powikłaniem jest problem z mięśniem czworogłowym. Udowodniono, że możesz poprawić siłę tych mięśni, jeśli tylko zmniejszysz tempo rozwoju choroby. Wszystkie ćwiczenia, które przyśpieszają rozwój mięśni czworogłowych pomagają w hamowaniu rozwoju zapalenia.

W tym miejscu wypada wspomnieć o kreatynie. Jest to doskonałe paliwo, które wspomaga kurczenie się mięśni. Zwiększony poziom kreatyny dodaje nam energii, wzmacnia mięśnie i poprawia ich funkcjonowanie, co prowadzi do ich szybkiego wzrostu.

Zobacz również

W 2011 roku badano efektywność stosowania preparatów z kreatyną, połączonych z ćwiczeniami wzmacniającymi, w przypadku osteoartrozy u kobiet po menopauzie. Badania przeprowadzono zgodnie ze wszystkimi wymaganiami – była to randomizowana, podwójnie ślepa próba wykonywana na dwóch grupach, a prawidłowość przeprowadzenia badań kontrolowano przez podawaniem jednej grupie placebo.

Wyniki tego badania pokazały, że znacznie lepszy stan kolan miały panie, które przyjmowały kreatynę. Zmniejszyła się u nich sztywność kolan, a także poprawiła ogólna jakość życia. Miały one także większą masę mięśniową od kobiet, które nie brały kreatyny. Nie odnotowano żadnych działań niepożądanych stosowania tego suplementu diety. Potwierdza to jej bezpieczeństwo stosowania. Dlatego świat medycyny powinien być na kreatynę bardziej otwarty.

Jak oceniasz ten artykuł?
Dobry
1
Genialny
2
Motywujący
2
Przeciętny
0
Szokujący
2
Zobacz komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2010-2020 FitnessLab.
All Rights Reserved.

Przewiń