Teraz czytasz
Odżywianie dla siły i regeneracji

Odżywianie dla siły i regeneracji

Ludzie aktywni nie chcą myśleć o kontuzjach, ale każdy kto ćwiczy wie, że naderwania mięśni, zwichnięcia, złamania i operacje ortopedyczne mogą wyłączyć z aktywności na pewien czas. Twoja dieta po kontuzji może pomóc w regeneracji czy gojeniu się ran i wzmocnić kości oraz mięśnie, postawić Cię z powrotem na nogi i pomóc wrócić do aktywnego trybu życia.

Kiedy dopada Cię kontuzja i musisz ograniczyć swoją fizyczną aktywność, pamiętaj żeby zmniejszyć odpowiednio spożywane porcje ze względu na niższe spalanie kalorii. Nie będą Ci już potrzebne potreningowe koktajle ani batony energetyczne, zamiast tego sięgnij po odżywcze posiłki 3-4 razy dziennie tak, żeby dostarczyć potrzebnych witamin i minerałów bez dorzucania zbędnych kalorii obecnych w przed i potreningowych przekąskach.

BIAŁKO

Pamiętaj o pełnowartościowym białku, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy pomagające w gojeniu się ran i wspomagające układ odpornościowy. Jeśli przeszedłeś operację ortopedyczną, to normalne że Twój apetyt jest mniejszy, więc dostarczaj mniej białka w posiłkach. Jajka, chudy ser, twaróg, jogurt i kurczak dostarczają bogatego białka i są zwykle dobrze tolerowane już na kilka dni po operacji albo urazie. Wegetarianie mogą sięgnąć po pełnowartościowe białko obecne w produktach sojowych. Popularne jest mleko migdałowe, ale dostarcza mniej białka niż mleko krowie czy sojowe. Białko służy nie tylko budowaniu tkanki mięśniowej, jest też niezbędnym budulcem kości. Dlatego, jeśli cierpisz na złamanie, pamiętaj żeby białko było obecne w każdym twoim posiłku i przekąsce.

WITAMINA C I CYNK

Podczas gdy wszystkie składniki odżywcze są ważne w procesie regeneracji, witamina C i cynk to prawdziwe gwiazdy. Witamina C jest potrzebna do wytwarzania białka nazywanego kolagenem, potrzebnego przy odbudowie ścięgien i więzadeł oraz w gojeniu się ran pooperacyjnych. Cytrusy są bogate w witaminę C jednak nie zapominaj o innych owocach i warzywach, takich jak: truskawki, kiwi, pieczone ziemniaki, brokuły i papryka. Cynk jest minerałem obecnym głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego: w mięsie, rybach, drobiu i nabiale, ale także w pełnoziarnistym chlebie i płatkach, suszonej fasoli i grochu oraz w orzechach. Lepiej dostarczać cynk w diecie niż w suplementach, ponieważ duże dawki cynku mogą powodować nudności i wymioty.

Zobacz również

WITAMINA D I WAPŃ

Wapń i witamina D są odpowiedzialne za zdrowe kości. Dlatego przy złamaniach należy szczególnie zwrócić uwagę na te składniki. Najlepszym ich źródłem jest chudy nabiał. Chude mleko zawiera nieco więcej wapnia niż tłuste lub półtłuste mleko i jest wzbogacone o witaminę D wspomagającą przyswajanie wapnia. Jogurt jest również dobrym źródłem wapnia, jednak nie zawsze zawiera dodatkowe ilości witaminy D, dlatego lepiej dobrze sprawdź etykietkę Twojego ulubionego jogurtu.

BŁONNIK

Mówienie o błonniku może wydawać się dziwne, ale nie powinno się o nim zapominać, zwłaszcza że leki przeciwbólowe często przepisywane po urazach i operacjach mogą powodować problemy żołądkowe. Śliwki lub sok śliwkowy (wraz z dużą ilością wody) mają naturalne działanie przeczyszczające.

Jak oceniasz ten artykuł?
Dobry
1
Genialny
1
Motywujący
1
Przeciętny
0
Szokujący
1
Zobacz komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2010-2020 FitnessLab.
All Rights Reserved.

Przewiń